_

سـلالـه

_

سلاله به معنی نژاد و نسل و ریشه انسان، همان نسلی است که از دل نسل‌های قبلی بیرون می آید. سلاله یعنی حلقه ارتباط کودک و مادر. وقتی این دو دست به دست یکدیگر می دهند تا تجربه جدید و تازه ای را به کشف بنشانند. روایت می‌کنیم فقط برای اینکه بدانید چگونه دانه‌ای در دل خاک ریشه دواند، ساقه گرفت، جوانه زد و به خوشه نشست تا به درختی جوان تبدیل شود. وارد دنیای کودک شدن هنر می طلبد، مهارت و دانش می خواهد، عشق و راه دوستی را یافتن! از جمله عباراتی که برایمان حکم بی سخن داشت، حال خوب کودک است. آسمان به زمین می رسید هم در این عبارت، تغییری ایجاد نمی کرد. ما راه ساختن ثانیه‌های فرزندانمان را یافتیم! آموزش غیر مستقیم و بازی محور!

_

سلاله ریشه

_

سال ۱۳۸۹

برای برنامه‌ریزی‌ها و جمع کردن دغدغه هایمان گرد هم آمدیم، به دنبال رفع آنها کلنگ کارگاه های مادر و کودک را در کوچه هفتم خیابان تختی کوبیدیم و شروع کردیم به ساختن لحظه های خوب. هر چه گذشت به تعداد نوزادان دیروز که بزرگ شده بودند اضافه می شد و این تعداد بیشتر کودکان، ساختمان بزرگتری را می‌طلبید و روزگار چرخید و چرخید تا ما را در کوچه‌ی فلسطین خیابان استانبول گرد هم آورد و تجربیات و مشاهدات و مطالعاتمان یکی پس از دیگری برگی به کتاب ریشه ای بودنمان می افزود.

۲۰۱۹۰۶..۱۲_۱۱۵۰۰۶
_

سلاله ساقه و خانه کودک روشنا

_

سال ۱۳۹۴

گذشت زمان و افزایش همراهان، ریشه‌ی سبز ما را به توسعه و شکل گیری شعب تازه هدایت کرد. در تابستان از ریشه سلاله، بخشی را برداشتیم. گویی قلمه زدیم به جای دیگر، به مکانی جدید. امتداد رسالتمان در محله فرمانیه و سلاله ساقه آغاز شد. همه‌ی برنامه‌‌ها و فعالیت‌های آموزشی کودکان، همچنان فقط به دو دسته زیر سه سال و بالای سه سال منحصر می شد. سلامت روان، شادابی، کسب مهارت‌ها و توانایی‌های متعدد و استقلال فکری و عملی کودکان، از مهمترین خواسته های خانواده های سلاله‌ای ما بوده و هست. خانه کودک روشنا نیز در کلینیک روشنا در راستای فعالیت های سلاله‌ای ها، در گروه زیر سه سال و بالای سه سال مشغول فعالیت شد.

_

مدرسه دخترانه سلاله جوان

_

سال ۱۳۹۵

اعتقادمان بر این بوده و هست که تا مدرسه ها ساخته نشوند، نسل‌ها ساخته نخواهند شد و تا نسلی بنیان نشود، حال جامعه ای بهبود نمی‌یابد. پس مدرسه دخترانه‌مان را تاسیس کردیم تا بالیدنشان را نظاره‌گر باشیم. از طرفی بستری مناسبت تر از آموزش و پرورش نیافتیم تا بتوانیم اندیشه هایمان را بیان کنیم و اندیشه سازی کنیم برای دختران سرزمینمان. سلاله ای که برای هیچ کدام از ما مدرسه که نه، خانه‌ی اول است. جایی که قد می‌کشیم و رشد می‌کنیم و می‌خواهیم بمانیم و بسازیم و هدف غایی ما، شناخته شدن به عنوان مدرسه‌ای بود و هست، که دختران آن نقش مسئول، همراه، فعال و سازنده در خانواده و اجتماع دارند.

۲۰۱۹۰۶۱۲_۱۱۵،۰۰۶
DSC_0423
_

خانه کودک سلاله جوانه

_

سال ۱۳۹۶

از میان سلاله‌های قد کشیده و پا گرفته، از میان خیابان‌های پر تردد و شلوغ، دلمان می‌خواست کنجی برای خودمان خلوت کنیم و در خانه‌ای عشقی جاری شد و سلاله‌ای جوانه زد. جوانه ای که مأمن آرامش بخش معتمدی برای مادران و کودکان زیر سه سال شد و ما از بیست و هشت روزگی با نوزادان و مادران در این خانه کنار هم بودیم و همواره سه نیاز اصلی که در دوران کودکی مهم هستند را مورد توجه قرار دادیم: نیاز به دانستن و لذت بردن و نیاز به خوبی.

_

مدرسه پسرانه سریر راستی

_

سال ۱۳۹۷

 به مرور و با درک استعدادها و شناخت نیازها، به مسئولیت بیشتری رسیدیم و دانستیم که مساله تربیت و سازندگی بزرگ‌ترین مسئولیت ما در این قرن است. مدرسه ای ساختیم با این هدف که فارغ التحصیلان آن پسرانی باشند که می توانند نقش همسری، پدری و شهروندی را با توجه به معیارهای فرهنگی و اجتماعی به خوبی ایفا کنند.

SAVE_20211018_104730-01
IMG_20210ss202_085057_665
_

خانه کودک سلاله خوشه

_

سال ۱۳۹۸

اواخر تابستان بود که بر آن شدیم با تغییراتی در ساختار سلاله، خانه کودک روشنا به سلاله خوشه تبدیل شود، قول و قرارهایی از جنس سلاله رد و بدل شد تا بخواهیم، بمانیم و بسازیم، ساختنی ماندنی و نخستین و مهم ترین هدف شکل گیری خانه ای به نام سلاله خوشه فراهم ساختن فرصت خود بودن برای کودکان این سرزمین. کلاس‌ها با رویکرد بازی آموزی، آموزش غیر مستقیم و کودک محور و در دو گروه زیر سه سال و بالای سه سال، پیش می رفت و یکی از اصول همیشگی ما، قاطعیت همراه با احترام و مهربانی بود.

_

سال تحولات آب و هوایی

_

سال ۱۳۹۹

بزرگترین و تحول برانگیزترین بیماری قرن که ترکش هایش نه فقط به خوشه و ساقه و جوانه هایمان اصابت کرد که چون علف های هرز ریشه به ریشه مان دواند و ذره و ذره به عمق جانمان نفوذ پیدا کرد و دست و پا انداخت و ما با تمام وجود دلمان می خواست تک تک افرادمان را حفظ کنیم به کارخود ادامه دهیم. خانه های کودک ریشه و جوانه در کنار هم قرار گرفتند و افرادخت را ساختند و خانه های کودک ساقه و خوشه هم پیمان شدند و پردیس را بنا کردند. و هم چنین گروه مشاوران و روانشناسان سلاله به عنوان همراهان سلامت روان در رده های سنی مختلف فعالیت خود را آغاز کردند. این گروه در جهت دانش افزایی و کسب مهارت های لازم در سطح زندگی و کمک به پیشگیری و درمان مشکلات فردی، زوجی،خانواده و کودکان و نوجوانان، آماده خدمت رسانی به مراجعان اند و ما بار دیگر ماندیم و ساختیم و خواهیم ساخت. فقط می دانیم که برای رسیدن به رویاها باید از برخی خواسته ها گذشت و رفت و مسیرهای جدید را پیش گرفت. سلاله از قلب تک تک افراد آن شکل گرفته است و خانه ای است که سقفش بی انتهاست تا هر کجا که چشم بیند و دل بخواهد، هست! به لطف هر حضوری که در آن شکل گرفت، باقی ماند و خواهد ماند.

10+سال تجربه
100+متخصص
10000+کودک
4+استان
_

سیر عملکرد مجموعه فرهنگی آموزشی سلاله

_